Egy újonnan épülő otthon kivitelezéséhez két járható út létezik.
Az egyik: a saját magunk szervezése által egy úgymond szakági kivitelezés
A másik: mikor megbízunk egy generál kivitelezőt
Nézzük először az első verziót.
Keresünk egy építész tervezőt, majd felkérjük, hogy tervezze meg álmaink otthonát a már meglévő telkünkre. Ezek után belevetjük magunkat az építési hatóságok és egyéb szakhatóságok bürokratikus útvesztőibe, próbáljuk értelmezni az általunk kiválasztott anyagok teljesítmény igazolását, az egymásra épülő szerkezetek, anyagok műszaki tartalmát, és technológiai sorrendjét stb.
Végső elkeseredésünk és első pánikunk jeleként kiválasztunk egy kőműves vállalkozót elvégre egy ház megépítéséhez úgy is ő kell. Ekkor még nem is tudjuk, hogy elkövettük az első nagy hibánkat, nem készíttettünk részletes költségvetést illetve pénzügyi műszaki ütemtervet. Ezek hiányában a költségekről, a határidőkről csak becsléseink lesznek, amit a mester emberek jó magyar szokás szerint ki is fognak használni. ( a maguk javára )
Elkezdődik a kivitelezés! Hurrá! Jön a ház kitűzése illetve az alapozás. Az első gond: ki szedi ki az alapozáshoz a földet, mert ez nem a kőműves munkája!!!!Hát persze mi, boldog építtető napokig futkosunk míg találunk egy vállalkozót aki ki szedi az alapot, persze a földet ott hagyja a telken mivel elszállítani nem tudja. Mikor a kőműves a harmadik időpontra megjelenik az alapozáshoz, ( persze mi előtte már két napra szabit vettünk ki ) tőlünk kérdezi, hogy hol fog bejönni a víz az áram stb. de mi ezt is megoldjuk. Jönnek a mixer autók hozzák a betont, szállító levelet, számlát és közbe már a téglát kell megrendelnünk, hogy időbe itt legyen mire a szakik felvonulnak.
Az építkezés előre haladtával a saját kárunkon tanuljuk meg, hogy hogy megy egy építkezés, és már megtanultuk pár többször használt kifejezést is:
- Ez nem a mi feladatunk
- Ez nem a mi vállalásunk
- Így nem lehet dolgozni
- Nyugi máshol is így megy
- Ez a magyar építőipar stb.
Mikor már az építkezésnél egyszerre több szakág is jelen lesz akkor kezdődik igazán a baj és az egymásra mutogatás, és bennünk akkor fogalmazódik meg a tény hogy nem jól döntöttünk az elején. De akkor már késő.
Most nézzük meg a másik verziót, és generál kivitelezőt bízunk meg az építkezés lebonyolítására.
A generál kivitelezéskor az építtető megbízza a kivitelezőt az építéssel. Ilyenkor a megbízónak semmilyen dolga nincs a munkálatokkal csak a kivitelező vezetőjével tartja a kapcsolatot. A generál kivitelező feladata az építés zökkenőmentes lebonyolítása. Az építőanyag ellátása, munkafolyamatok megszervezése és a minőségi követelmények betartása. Az építés befejezésével a generál kivitelező garanciával tartozik a megbízó felé, így a garanciális problémánál men kell keresgetni e felelőst, hanem a kivitelező felelőssége a hiba kijavítása, orvoslása.
A generál kivitelezés előnyei:
- A megbízónak nincsen semmilyen gondja az építkezéssel
- A minőségi probléma esetén van kihez fordulni
- A szerződésben foglalt építőanyag és munkadíj fix
- Az építmény a szerződésben szereplő időpontban, minőségben és összegben valósul meg
Ha ön is így gondolja, hogy inkább egy generál kivitelezőt bíz meg álmai otthonának megvalósítására a fent leírt tények tudatában, kérem tiszteljen meg bizalmával és kérje ajánlatunkat!