A leghangsúlyosabb kérdés, amit egy építkezés előtt álló ember feltehet magának:

“Könnyűszerkezetes házat építsek, vagy inkább maradjak a hagyományos téglánál?”

Ebben a cikkben megpróbáljuk összeszedni az összes lehetséges előnyt és hátrányt, ami a két megoldás mellett vagy ellen szólhat.

Fontos tudni: Cégünk mindkét technológiával – acélszerkezetes és hagyományos téglafalazatos építkezéssel is – foglalkozik.

Az alábbi összehasonlítás célja, hogy műszaki alapokon, tárgyilagosan mutassuk be az előnyöket és a hátrányokat.

1. Kivitelezési idő és folyamat

   Acélszerkezetes ház: Az előregyártott acélelemek lehetővé teszik a gyors szerelést. A szerkezeti elemek helyszíni összeállítása után a rétegrendek (külső és belső burkolatok, hő- és hangszigetelések) gépészeti előkészítés után gyorsan elkészülnek.

Teljes kivitelezési idő: 6–8 hónap.

   Téglaház: A falazat helyszíni építéssel készül, jellemzően égetett kerámia falazóelemekből. A födém, áthidalók, koszorúk készítése több időt vesz igénybe. Az időjárási tényezők erőteljesen befolyásolják az előrehaladást.

Átlagos kivitelezési idő: 9–12 hónap.

2. Hőtechnikai tulajdonságok

   Acélvázas rendszer: A szigetelés döntően a váz közötti és külső felületen elhelyezett rétegekben történik (pl. 15 cm fújt szigetelés + 20 cm EPS). A megfelelő kivitelezés kulcsfontosságú a hőhidak elkerüléséhez.

   Téglaépület: A kerámia falazóelemek alapvetően hőtárolók, de önmagukban nem felelnek meg a mai hőtechnikai előírásoknak. Legalább 15–20 cm külső hőszigetelés szükséges, jellemzően EPS vagy kőzetgyapot alkalmazásával.

3. Statikai teljesítmény és élettartam

   Acélszerkezet: Nagy teherbírású, méretezhető szerkezet. Előnye a könnyű súly és a precíz gyártás. Fontos a korrózió elleni védelem, galvanizálás, porszórás vagy zárt rendszerű kivitel alkalmazásával.

   Tégla: Magas nyomószilárdság, jól viseli a koncentrált terheléseket. Több évtizedes, bevált technológia. A vízszigetelés és az alapozás kulcsfontosságú a tartósság szempontjából.

4. Komfortérzet és belső klíma

   Acél: Alacsony hőtároló képesség, viszont gyors reagálású hőmérséklet-változás. Jó szigeteléssel teljesen komfortos életteret biztosít.

   Tégla: Magas hőtároló tömegének köszönhetően természetes hőmérséklet-kiegyenlítő hatás. Télen lassabban hűl, nyáron lassabban melegszik.

5. Akusztikai tulajdonságok

   Acél: Könnyűszerkezetes falazatnál a hangszigetelést a rétegrend határozza meg (pl. ásványgyapot + gipszkarton). Megfelelő kivitelezéssel elérhető a tégláéhoz hasonló szint

   Tégla: Természetes tömegéből adódóan magasabb a léghanggátlása. Különösen előnyös lehet forgalmasabb helyszíneken.

6. Fenntarthatóság és környezetterhelés

   Acél: 100%-ban újrahasznosítható, hulladéktermelése alacsony. Az acélgyártás energiaigényes folyamat, viszont a szerelés kevésbé környezetterhelő.

   Tégla: Természetes alapanyag, de az égetés magas energiafelhasználással jár. Az építkezés során több sitt és por keletkezik.

7. Költségek és ár-érték arány

Mindkét technológiával azonos kivitelezési áron dolgozunk.

A végső költségeket elsősorban a műszaki tartalom (szigetelés, gépészet, burkolatok, nyílászárók stb.) határozza meg, nem pedig az építési mód.

Összefoglalás

Mind az acélszerkezetes, mind a téglaépítésű házak alkalmasak modern, energiatakarékos, hosszú élettartamú otthon létrehozására. Az acél előnye a gyors kivitelezés és a pontosság, míg a tégláé a természetes anyaghasználat és a tradicionális stabilitásérzet. A döntés alapja mindig az építtető preferenciája, adottságai, és az építési helyszín specifikumai.

Fontos: Cégünk mind acélszerkezetes, mind téglaházak kivitelezését vállalja, azonos áron és azonos minőségi színvonalon. Segítünk megtalálni a számodra legjobb megoldást.

Szakmai összehasonlító táblázat
Szempont Acélszerkezetes ház Téglaház
Kivitelezési idő (kulcsrakész)  6–8 hónap, gyors, időjárásfüggetlen 9–12 hónap, időjárásfüggő
Hőszigetelés Magas szint, rétegrendtől függ Jó, de kiegészítő szigetelés nélkül nem elegendő
Statikai jellemzők Könnyű, erős, gyors gyártás  Nehéz, masszív, természetes tartósság
Hőtárolás, komfort Gyors reakciójú fűtés/hűtés Kiegyenlített belső klíma
Hangszigetelés Rétegek határozzák meg, elérhető a téglaszint Alapból magasabb léghanggátlás
Környezetterhelés Alacsony hulladék, újrahasznosítható Természetes anyag, de energiaigényes gyártás
Végső költségek Azonos a tégláéval, a műszaki tartalom dönti el Azonos az acéléval, a műszaki tartalom dönti el

 

A két építési mód közötti különbség valójában csak az oldalfalak kialakításában jelentkezik. Az alapozás, válaszfalazás, tetőszerkezet építés, valamint a teljes villanyszerelési és gépészeti rendszer kialakítása azonos módon történik mind acélszerkezetes, mind téglaház esetén.

Ha nem tud dönteni, vagy kérdése merülne fel, keressen fel bennünket bizalommal – azon leszünk, hogy közösen megtaláljuk az Ön számára legmegfelelőbb megoldást!

Deák Szabolcs : +36 30 826 4707

Deák Dominik : +36 30 831 1410

Még több tartalomért, kövessen minket a Facebookon és Instagramon!

Vélemény, hozzászólás?

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .